Küçük Kara Balık Hikayesinin Kısa Özeti

Küçük Kara Balık kitabı  toplumun çizdiği çerçevenin içine nasıl tıkılıp kaldığını, ancak bu durumu, kendini ve etrafını sorgulayanların farkına vardığını gösteriyor. Bilinmeye duyulan merakın ne kadar da güçlü bir duygu olduğunu bize anlatılan bir eser.


küçük kara balık

Küçük Kara Balık Konusu:

Küçük bir balığın etrafını merak etmesi,  yeni şeyler öğrenme istediğiyle annesinin yanından ayrılıp bilmediklerine doğru atıldığı yeni macerayı anlatıyor.

Küçük Kara Balık Ana fikri:

Herkesin dediğine bakıp çizilmiş olan çerçeveden dışarı çıkamazsan yeni şeyler öğrenemezsin.

Küçük Kara Balık Özeti:

Hikaye balık ninenin yüzlerce yavruya masal anlatması ile başlıyor. Bir zamanlar bir kayanın altın annesi ile birlikte küçük bir kara balık varmış. Bu balık yaşadığı yerden çok sıkılmış ve yeni yerler görmek istiyormuş. Annesi her seferinde ona başka bir yer olmadığını söylüyormuş balık bunu dillendirdikçe etraftan duyanlar olmuş ve onu dışlamaya başlamışlar. Bir gün balık annesini de geride bırakarak yaşadıkları gölden ayrılmış. Biraz yüzdükten sonra. Bir derenin akıntısına karışarak uzaklara yol almış. Bir yere gelir orada kurbağa yavrularını görür ancak ilk defa farkı bir canlı gören kurbağalar ondan korkar ve onu istemezler az ötede bir kertenkele görür ve onunla konuşmaya başlar. Kertenkele onun farklı biri akıllı olduğun anlar ve ana pelikanın torbasına düşerse ne nasıl eğer ölmemesi için torbayı delecek bir kama verir. Küçük Kara Balık etrafı gördükçe merakı düşünceleri dahada artar, gördüklerini sorgulamaya fikirler üretmeye başlar.

Biraz daha ilerledikten sonra bir balık sürüsü görür. Onlarla ırmağa gitmek istediğini söyler. Ancak tüm balıklar ırmaktan bulunan pelikandan korkmaktadır. Bazıları ile konuştuktan sonra bir kaçı ile yola koyulur. Biraz ilerledikten sonra pelikanın torbasına düşer küçük kara balık ve yanındaki balıklar, tüm balıklar onu suçlar ve pelikandan onları bırakması için yalvarırlar. Pelikan ise onlara alaycı kara balığı öldürürlerse onları serbest bırakacağını söyler. Küçük kara balık ölü numarası yapar ve kertenkelenin ona verdiği kama ile pelikanın torbasını deler ve oradan kaçar.

Pelikanın torbasından denize düşer ve orada büyük balık topluluğu ile karşılaşır, tüm hayalleri olmuştur meraklarını gidermiştir ancak bir kara batak onu yakalayıp yavrularına yem etmek için hızlıca karaya götürmektedir. Kara batakla ne kadar konuşsa da onu ikna edemez kaçmayı da dener ama başaramaz ve kara batak onu midesine indirir. Orada minik bir yavru balık görür. Ağlayan ve korkan yavru balığın kaçmasına yardım eder ancak kendisi midede kalır son çare elindeki kama ile kara batağı öldürür ancak o günden bu güne kimse bir daha küçük kara balıktan haber alamaz.Yorumlarınız ve fikirleriniz bizim için çok değerli lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyelim.

14 yorum

Sağol çok işime yaradı sınavdan 0 almaktan kurtuldum :)

Cevap Yaz

İyide kurbağalar korkmuyoduki küçük kara balıktan kendilerini en zeki havan zannediyolardı yanlış olmuş orası :/

Cevap Yaz
Anonim mod

İlk defa kendilerinden farklı birini gördükleri için ilk başta korkuyorlar. sonra yavruların annesi gelir onunla konuşur

Cevap Yaz
Anonim mod

yazım yanlışları vardı ama güzeldi teşekkürler

Cevap Yaz
Anonim mod

aynen özette bi kaç hata var mesela kara balık kimseyi yanına almadı onlar gizliden katıldı

Cevap Yaz

Yav vallaha kim yazdıysa helal olsun okur yazarlık sınavından 92 aldım adamsınız bu arada kanalıma göz atmak isteyen varsa bakabilir 😆😎😎

Cevap Yaz

Helal olsun valllaha 100 aldım :)

Cevap Yaz

Kaçsayfa biliyormusunun

Cevap Yaz
Anonim mod

cok guzell

Cevap Yaz

kitap çok güzel herkese öneriyorum

Cevap Yaz

Kitap kaç sayfa

Cevap Yaz

Benim aldığım 52 sayfaydı.

Cevap Yaz

Çok teşekürler çok yardımcı oldu bazı hatalar vardı ama yinede güzeldi.🙂

Cevap Yaz

benim aldığımda 52 sayfa


ikincisi 99 yani 100

Cevap Yaz

Yorum Gönderme